
Krzysztof Płomiński
Prezes Fundacji Inicjatywa Polsko-Arabska
ambasador ad personam
- Politolog i prawnik. Wyspecjalizowany w problematyce regionu Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym gospodarczej. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Moskwie. Ukończył szereg prestiżowych kursów, w tym w Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze i na uczelniach brytyjskich.
- Od 1971 roku w służbie zagranicznej. Pracował w ambasadach o profilu gospodarczym w Libii i Jordanii, od referenta do I sekretarza ambasady. Był ambasadorem RP w Iraku (1990-1996), gdzie m.in. organizował ewakuację polskich obywateli oraz negocjował przejęcie przez Polskę w 1991 roku reprezentowania interesów USA w tym kraju. Jako pierwszy ambasador RP w Arabii Saudyjskiej (1999-2003), współtworzył fundamenty rozwiniętej współpracy polsko-saudyjskiej, w tym gospodarczej, inwestycyjnej i finansowej. Kawaler saudyjskiego orderu Króla Abdulaziza I Klasy przyznanego za szczególny wkład w zbliżenie obu państw. Posiada też odznaczenia innych państw arabskich.
- W 2013 roku zakończył pracę w MSZ jako ambasador tytularny, przechodząc na emeryturę. W latach 2004-2006 był dyrektorem departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ, a wcześniej dwukrotnie wicedyrektorem tego departamentu. Kierował również Grupą Zadaniową ds. Iraku. Przygotowywał najwyższego szczebla wizyty oficjalne za granicą i w Polsce. Uczestnik delegacji polskich na sesje ZO NZ i zespołów negocjacyjnych. Szef i członek szeregu sztabów kryzysowych powoływanych w związku z zagrożeniami bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz uprowadzeniami polskich obywateli. W 2010 r. odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W latach 2007-2009 korzystał w MSZ z urlopu bezpłatnego, pracując jako dyrektor ds. krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w PHZ Bartimpex. W tym charakterze uczestniczył w przygotowaniu ustanowienia Pomnika Tolerancja w Jerozolimie.
- Jest jednym z fundatorów i prezesem utworzonej w 2013 roku Fundacji Inicjatywa Polsko-Arabska.
- Członek specjalistycznych stowarzyszeń, wykładowca akademicki oraz szkoleniowiec firm polskich i koncernów międzynarodowych. Autor publikacji poświęconych problematyce gospodarczej, politycznej i rozwojowej regionu Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym opublikowanych w Komentarzu Międzynarodowym Fundacji Pułaskiego i przedrukowanych za granicą opracowań: „Uwarunkowania inwestycji arabskich w Polsce” oraz „Ku gospodarczemu wymiarowi polityki zagranicznej RP”.
- Języki: angielski, arabski (literacki i niektóre dialekty), rosyjski i (w podstawowym zakresie) francuski.
- Zainteresowania: starożytne kultury Bliskiego Wschodu.
- Żona Renata. Jeden syn, jeden wnuk.