Polska goni azjatyckie tygrysy

Mimo wojny na Ukrainie polscy eksporterzy mają przed sobą bardzo dobre perspektywy — twierdzą analitycy brytyjskiej firmy badawczej Oxford Economics i banku HSBC.

Według ich prognoz, w latach 2014-16 nasz eksport będzie rósł średnio w tempie 9 proc. rocznie. To jeden z najwyższych wyników ze wszystkich 25 państw branych pod uwagę w badaniu. W Europie nie mamy sobie równych (druga w kolejności Wielka Brytania ma prognozę na poziomie niespełna 5 proc.), a na świecie wyprzedzają nas tylko dynamiczne azjatyckie machiny eksportowe: Wietnam, Indie, Korea i Turcja, gdzie zagraniczna sprzedaż ma rosnąć o 10-11 proc. Zdaniem autorów raportu, nasz eksport ma lepsze perspektywy nawet niż szybko rosnące Malezja i Indonezja i porównywalne z Chinami czy Meksykiem.

Analitycy Oxford Economics i HSBC oceniają, że największy potencjał do wzrostu eksportu ma branża producentów maszyn, w tym samochodów. Ten dział przemysłu ma odpowiadać za ponad 40 proc. prognozowanego wzrostu polskiego eksportu (czyli z prognozowanych 9 proc. aż 4 pkt proc. mają być jego zasługą).

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

źródło: zdjęcie oraz treść, Puls Biznesu (link)

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =