Eksport na ostrym zakręcie

 

Dynamika eksportu do Rosji ma spaść na początku 2015 r. z 15 proc. do poziomu 2–3 proc. – szacują ekonomiści. W związku z tym rok przyszły może być pierwszym od 2009 r. okresem, kiedy wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w euro po wielu latach spadnie. W 2009 r. było to tylko chwilowe wahnięcie, ale tym razem z powodu embarga i umacniającego się złotego ten spadek może potrwać o wiele dłużej.

Na świecie popyt na żywność rośnie, ale potrzeba czasu, aby znaleźć nowe rynki zbytu na polskie towary. Niestety, eksporterzy nie wykazali się dużą czujnością i zbyt mocno przywiązali się handlowo do Rosji. Teraz, kiedy zostali odcięci od rosyjskich odbiorców, nerwowo poszukują nowych kontrahentów.

Napływają też niepokojące informacje o kondycji niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego. Polscy eksporterzy już mogą obawiać się o trwałość kontraktów z tamtejszymi odbiorcami. Zdaniem ekonomistów będą musieli znaleźć alternatywę dla przynajmniej części eksportu do Niemiec. Będzie to dosyć trudne, ponieważ – jak ogłosił Bundesbank, bank centralny Niemiec – wszystkie kraje strefy euro zaczynają odczuwać skutki spowolnienia.

W związku z sytuacją u naszych partnerów minister finansów Mateusz Szczurek wyraził niepokój o naszą sytuację gospodarczą. – Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące – stwierdził. Niepewność popytu na nasze polskie towary i usługi nakazuje z ostrożnością planować wpływy do budżetu. Jak przyznał, efekt rosyjskich sankcji tylko w pewnej mierze odciska swoje piętno na naszej gospodarce, w większym stopniu przyczynia się do tego marazm gospodarczy, który cały czas ściska zachodnią Europę. – To znacznie większy problem – stwierdził.

źródło: cały artykuł dostępny jest w weekendowym wydaniu Gazety Polskiej Codziennej numer 944 (link)

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =