Ameryka Łacińska obszarem nowych możliwości dla polskiej gospodarki

Tematem dyskusji z udziałem wszystkich ambasadorów państw Ameryki Łacińskiej akredytowanych w Polsce była współpraca gospodarcza Polski oraz Unii Europejskiej z krajami regionu. Wiceminister Kacperczyk, gość honorowy spotkania, przedstawiła priorytety polskiej polityki zagranicznej w Ameryce Łacińskiej oraz omówiła aktywność polskich firm na tamtejszych rynkach. – W 2012 r. Ameryka Łacińska była najszybciej rosnącym kierunkiem polskiego eksportu, natomiast w 2013 r. wzrósł on w porównaniu do roku poprzedniego o 18 %. Mamy nadzieję na dalszy wzrost tych wartości – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

Ameryka Łacińska jest kierunkiem, gdzie polska dyplomacja ekonomiczna szczególnie zaangażowała się w ostatnich latach. MSZ w 2012 r. i 2013 r. zorganizowało misje gospodarcze do Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Urugwaju i Peru. Wzięło w nich udział ponad 80 firm reprezentujących m.in: budownictwo, energetykę, transport, technologie ekologiczne, produkcję farmaceutyków, górnictwo i przemysł stoczniowy. W 2014 r. planowane są kolejne misje – do Kolumbii i Chile.

– Ameryka Łacińska i Karaiby są regionem, z którym Polska tradycyjnie utrzymuje dobre stosunki polityczne, pomimo dzielącej nas odległości. W relacjach dwustronnych nie ma poważniejszych kwestii spornych, z dużą grupą państw Polska posiada sprawnie funkcjonujący mechanizm konsultacji polityczno-gospodarczych, który wykorzystujemy do pogłębiania naszej współpracy – podsumowała wiceszefowa polskiej dyplomacji.

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ (link)

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =