Rekordowy handel z Niemcami. Nadwyżka rośnie!

Obroty handlowe między Polską a Niemcami osiągnęły w 2013 roku rekordowy poziom 71,5 mld euro i były o 3,8 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała ambasada Polski w Berlinie. Dyplomaci zwracają uwagę na rosnącą aktywność rodzimych firm w Niemczech.

Nadwyżka

Z polskich danych wynika, że w ubiegłym roku polski eksport do Niemiec wyniósł 38,2 mld euro i wzrósł w porównaniu z rokiem 2012 o 5,9 proc., natomiast import z Niemiec zamknął się kwotą 33,3 mld euro i był wyższy o 1,5 proc. Oznacza to, że w handlu z Niemcami Polska wypracowała nadwyżkę w wysokości prawie 5 mld euro.

- To duży sukces, tym bardziej, że poziom polsko-niemieckich obrotów handlowych jest i tak już bardzo wysoki, a skutki kryzysu są ciągle jeszcze odczuwalne - powiedział kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji polskiej ambasady Jacek Robak.

Pozytywna dynamika w handlu z Niemcami była widoczna także w styczniu br. - polski eksport do Niemiec wzrósł w pierwszym miesiącu tego roku o 4,7 proc.

Dla Polski Niemcy są od ponad 20 lat największym partnerem handlowym; z punktu widzenia Niemiec Polska znajduje się na 9. miejscu jako odbiorca niemieckich towarów i na 11. pozycji jako eksporter do Niemiec.

Niemcy odwrotnie

Strona niemiecka, stosująca inną metodologię obliczeniową, podała natomiast, że wartość obrotów handlowych w 2013 roku wyniosła 78,1 mld euro. Zdaniem statystyków niemieckich to jednak Niemcy odnotowały w handlu z Polską nadwyżkę w wysokości 6,5 mld euro. "Gdy polska firma zamawia w Chinach partię butów, a przesyłka trafia do Polski przez niemiecki port w Hamburgu, Niemcy rejestrują tę transakcję jako niemiecki eksport do Polski" - wyjaśnił Robak ten statystyczny paradoks.

Za zjawisko pozytywne polscy dyplomaci uznali rosnącą liczbę polskich firm działających i inwestujących w Niemczech. Wartość inwestycji polskich w Niemczech ambasada RP ocenia na 1,3 mld euro. To już nie tylko duże firmy, jak koncern paliwowy Orlen czy firmy informatyczne, lecz także setki małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Robak.

Wśród przykładów wymienił producenta okien z Bytowa - DRUTEX. Obecna od 1999 roku na rynku niemieckim firma osiągnęła w 2013 roku w handlu z Niemcami 35,7 mln euro. Dzięki jakości, krótkim terminom dostaw oraz sprawnemu serwisowi z powodzeniem konkurujemy z niemieckimi producentami - powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki Leszek Gierszewski.

Sukcesy na niemieckim rynku odnoszą też producenci polskiej żywności. Sprzedali oni w zeszłym roku żywność za 4,5 mld euro - o 9 proc. więcej niż w 2012 roku. To tyle samo, ile zarabiamy na eksporcie samochodów i części samochodowych - mówią polscy dyplomaci.

źródło: cały artykuł dostępny jest na stronie Newsweek Polska (link)

 

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =