Kolejne kontrakty na brazylijski rynek

Grupa Azoty od wielu lat współpracuje z brazylijską Spółką Comexport, która jest bardzo dobrze znana na tamtejszym rynku nawozowym. W listopadzie Grupa Azoty informowała również rynek o zawarciu z amerykańską firmą Nitron szeregu podobnych umów na kolejne trzy lata. Suma tamtych umów na nawozy wieloskładnikowe, siarczan amonu oraz RSM szacowana była na kwotę 746 mln zł.

– W ramach konsolidacji konsekwentnie pracujemy nad zapewnieniem Grupie Azoty stabilnej międzynarodowej współpracy handlowej ze sprawdzonymi partnerami. Swoją politykę handlową chcemy opierać na długookresowych relacjach handlowych. Dzięki pełniejszej ofercie produktowej korzystamy z synergii logistycznych w zaopatrywaniu bardzo perspektywicznego południowoamerykańskiego rynku – komentuje Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

W minionym roku wysłane do Ameryki Południowej nawozy stanowiły 19 proc. całego eksportu nawozów Grupy Azoty, z czego 10 proc. przypadło na samą Brazylię.

Brazylia, będąc szóstą gospodarką świata (według rankingu World Economic League Table CEBR), odpowiada za prawie 45 proc. PKB Ameryki Łacińskiej, posiada 22 proc. obszarów uprawnych w skali światowej. Najważniejszą gałęzią gospodarki Brazylii jest rolnictwo. Brazylijski sektor rolniczy jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie. Kraj jest 4 największym konsumentem składników odżywczych (prawie 5,9 proc. światowych udziałów) zawartych w produkowanych nawozach. Wyprzedzają ją tylko Chiny, Indie i USA. Konsumpcja nawozów w 2012 r. wyniosła 29,6 mln ton (wzrost o 30 proc. w stosunku do 2003 r.), z czego z importu pochodziło ok. 72 proc. Dynamiczny wzrost konsumpcji nawozów jest także spodziewany w następnych latach (ok. 3,5 proc. rocznie).

źródło: komunikat prasowy, Grupa Azoty S.A. (link)

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =