Anna Masłoń-Oracz z Maroney: Afryka większą alternatywą dla rynków azjatyckich

Afryka staje się obszarem wielkich możliwości inwestycyjnych i oferuje potencjał gospodarczy, który systematycznie staje się większą alternatywą dla rynków Azji.

Osiągane tam stopy zwrotu z prowadzonych przedsięwzięć biznesowych należą do najwyższych na świecie. Tak korzystna sytuacja inwestycyjna utrzymuje się od 1990 roku. Od 2002 roku dynamika wzrostu gospodarczego na kontynencie afrykańskim doprowadziła do potrojenia wartości tamtejszej gospodarki. Tę tendencję i wynikającą z niej szansę zauważyły największe potęgi gospodarcze jak USA, Chiny (szczególnie aktywne w tym regionie), Japonia, Rosja. Swoją politykę gospodarczą pod katem potencjału rynku afrykańskiego odpowiednio modyfikują także byłe mocarstwa kolonialne takie jak Francja czy Wlk. Brytania. Aktywa w regionie jest też Turcja i Korea Południowa. Według danych podawanych przez Bank światowy wzrost gospodarczy krajów subsaharyjskich powinien w najbliższych latach przekroczyć istotnie światową średnią. Co czwarty afrykański kraj osiągnął w 2013 roku przynajmniej 6 % wzrost gospodarczy. Szczególnie korzystne są dane, dla Afryki, dotyczące perspektyw wzrostu konsumpcji oraz liczby i wartości inwestycji.

Podsumowując: nie ma żadnego powodu, żeby polskie przedsiębiorstwa rezygnowały z szansy jaka pojawia się w związku z ich potencjalną obecnością w Afryce. Jednocześnie wielu przedsiębiorców afrykańskich ma nadzieję nawiązać współpracę z rynkiem polskim, wielu inwestorów z tamtego regionu jest zainteresowanych dywersyfikacją swoich przedsięwzięć.

Szansą na rozwój innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw afrykańskich mogą być sojusze strategiczne. Stanowią one jedno ze źródeł innowacyjności dzięki możliwości pozyskania wiedzy i technologii udostępnionej przez partnera aliansu.

Jednocześnie zainteresowanych zapraszamy do udziału w misji do Kongo, która odbędzie się w dniach 13-17 październik 2014. W programie, m.in.: seminarium naukowo - konsultacyjne - NAUKA i PRAKTYKA w TECHNICE, ROLNICTWIE, HODOWLI i LEŚNICTWIE, spotkania B2B, networking, spotkania z władzami (ministrowie itp.).

Wizyta przedsiębiorców Polski w Kongo Brazaville organizowana jest przez Maroney we współpracy z Ministerstwem Wyższego Szkolnictwa w Congo Brazzaville, Societe Nationale du Petrole du Congo oraz Administracji Powiatu Oyo oraz pod Honorowym patronatem Posła w Powiecie Oyo, Wice-Prezesa Société Nationale du Pétrole du Congo (SNPC), Pana Denisa Christel Sassou Nguesso.

Szczegółowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

źródło: zdjęcie oraz komentarz Maroney

 

 

 

kontakt:

tel.: 0048 507 240 529

tel.: 0048 608 674 198

e-mail: ampe@ampe.pl

nasze serwisy:

newsletter:

aby otrzymywać newsletter AMPE prosimy wpisać:

Subject:
adres e-mail: *
nazwę firmy:
Anti-spam: * 1 + 1 =